Horst Seehofer, który jest politykiem współrządzącej w Niemczech partii chadeckiej CSU, w rozmowie z "Welt am Sonntag" ("WamS"; niedzielne wydanie dziennika "Die Welt") powiedział, że kontrole na granicach niemieckich powinny zostać utrzymane, dopóki UE nie będzie w stanie skutecznie chronić swych granic zewnętrznych. Skrytykował też Komisję Europejską za przyjmowanie "moralizatorskiego tonu" wobec krajów wschodnioeuropejskich, które odmówiły przyjęcia uchodźców w ramach unijnego mechanizmu relokacji. Takie podejście jest w jego ocenie bezproduktywne, bo "każdy kraj ma swoją dumę".

Reklama

Seehofer zaapelował też do UE, by - jak to określił - przestała podejmować decyzje ponad głowami państw członkowskich. Komisja Europejska często zachowuje się w sposób protekcjonalny. Musimy włożyć więcej wysiłku w dialog na temat rozdziału uchodźców. Jeśli będziemy cierpliwie negocjować, większość krajów poprze (to rozwiązanie) - przekonywał.

Jak dodał, pozostałe kraje mogą pomóc w inny sposób, np. wysyłając więcej personelu do ochrony granic UE lub bardziej angażując się na rzecz wspólnego ich patrolowania. Wypowiedź Seehofera może nasilić napięcia w powstałej po długich staraniach "wielkiej koalicji" bloku partii chadeckich (obok CSU jest to CDU kanclerz Angeli Merkel) i socjaldemokratycznej SPD - zauważa Reuters.

Zaledwie kilka dni temu Seehofer wywołał kontrowersje inną swoją uwagą. W rozmowie z dziennikiem "Bild" powiedział on, że "islam nie jest częścią Niemiec", które zostały ukształtowane przez chrześcijaństwo, ale wyznawcy islamu już tak.

W reakcji na te słowa Merkel zapewniła, że muzułmanie, których w ponad 80-milionowych Niemczech jest ok. 4,5 mln, stanowią część tego kraju, podobnie jak ich religia. Krytycznie o wypowiedzi Seehofera wypowiedzieli się także wiodący politycy SPD. Rzecznik konserwatywnego skrzydła w tej partii, poseł Johannes Kahrs, zarzucił chadekowi, że wykorzystuje zajmowane od niedawna stanowisko szefa MSW do prowadzenia kampanii wyborczej na rzecz swojej partii.

Reklama

Seehofer do niedawna był szefem rządu Bawarii i pozostaje przewodniczącym CSU. Partia ta działa tylko w Bawarii, a w Bundestagu tworzy klub parlamentarny z CDU Merkel, choć w wielu sprawach zajmuje bardziej od niej prawicowe stanowisko.

Zdaniem komentatorów stanowczymi wypowiedziami Seehofer chce przyciągnąć do swego ugrupowania wyborców, którzy w ubiegłorocznych wyborach do Bundestagu głosowali na skrajnie prawicową, populistyczną Alternatywę dla Niemiec (AfD). To antyimigranckie, antyislamskie i eurosceptyczne ugrupowanie zdobyło w wyborach parlamentarnych pozycję trzeciej siły politycznej, podczas gdy partie chadeckie i socjaldemokraci odnotowali najgorsze wyniki w swej powojennej historii.

Reklama